Federacja Rosyjska

Rosja – Podchwytliwe pytanie

Rosjanie często pytali: Dlaczego przyjechałaś do Rosji a nie do Francji? I ostrożnie z odpowiedzią, […]

Rosja – Podchwytliwe pytanie

Federacja Rosyjska | Petersburg | podróże

Rosjanie często pytali: Dlaczego przyjechałaś do Rosji a nie do Francji? I ostrożnie z odpowiedzią, bo można strzelić niezłą gafę.

Siedzimy na dachu этажи (etagi). Stąd po horyzont rozciąga się widok na dachy Petersburga. – Dlaczego nie pojechałaś na wakacje do Zachodniej Europy? – pyta Olga. – Po co? Tam nie ma żadnej egzotyki. – I natychmiast ugryzłam się w język. Właśnie posadziłam Olgę na jednej półce z mieszkańcami dżungli, podczas gdy Rosjanie tak bardzo chcą być postrzegani jako najzwyklejsi Europejczycy. I jak najbardziej – pod względem architektury ulice rosyjskich miast raz przypominają Paryż, kiedy indziej Warszawę albo Tomaszów Mazowiecki. Ale ludzie… Każde miasto, to inna rzeczywistość, inne kultury, czasem inne języki. Rosja to niezwykłe światy, i tylko kilka z nich bardzo pobieżnie udało mi się posmakować. Na szczęście Olga wybuchnęła śmiechem. – Ale dlaczego przyjechałaś do Rosji – Nie dawała za wygraną. I wtedy opowiedziałam jej historię mojej rodziny. Koleje losu moich przodków streszczałam płynnie i bez zająknięcia, bo codziennie ktoś mnie o to pytał.

Podobne

O mnie

Przede wszystkim jestem włóczykijem, następnie dziennikarką i antropologiem kultury. Założyłam tego bloga, by dzielić się z Tobą wspomnieniami z moich przeważnie samotnych podróży pieszo i na bambusowym rowerze. Znajdziesz tu opowieści o ludziach, bo to spotkania z nimi napełniają mój plecak bagażem wspomnień. Poprzez te historie próbuję zrozumieć i opisać nasz Piękny Świat.