inspiracje

Turcja – Malarstwo na wodzie

Na wodzie lepiej malować rylcem niż palcem, a efekt może być całkiem trwały. Jednak żeby […]

Turcja – Malarstwo na wodzie

inspiracje | ludzie | Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Na wodzie lepiej malować rylcem niż palcem, a efekt może być całkiem trwały.

Jednak żeby go osiągnąć potrzebny jest specjalny pojemnik z wodą, specjalnie przygotowana woda, specjalne farby, które unoszą się na jej powierzchni i nie mieszają. No i oczywiście mistrzyni, czyli Agnieszka Pawlak-Telgeren.
Ebru, czyli malarstwo na wodzie, wywodzi się prawdopodobnie z centralnej Azji. Jednak swój rozkwit zawdzięcza Turkom. W Polsce karty z naniesionym marmurkowym wzorem nazywano po prostu tureckim papierem. Przeważały na nich marmurkowe abstrakcje, albo wzory kwiatowe, bo Turcy jako muzułmanie unikali malowania ludzkich wizerunków. Otrzymanie najprostszego kwiatu, a nawet samej łodyżki wcale nie jest takie proste. Każdy mistrz ma swoje techniki wykonania poszczególnych motywów.
Agnieszka maluje według najlepszych klasycznych wzorów. Uczyła się bowiem u Ali Saraca, ucznia jednego z jej największych mistrzów – Mustafy Duzgunmana, który stworzył „biblię” tradycyjnych motywów ebru. Agnieszka niedawno poprowadziła warsztaty podczas Festiwalu Kultury Tureckiej w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Jeśli też chcecie malować na wodzie sprawdzajcie stronę Agnieszki! Na bieżąco umieszcza tam informacje o warsztatach.

STUDIO EBRU

AGNIESZKA PAWLAK-TELGEREN

A oto prace uczestników!

Podobne

O mnie

Przede wszystkim jestem włóczykijem, następnie dziennikarką i antropologiem kultury. Założyłam tego bloga, by dzielić się z Tobą wspomnieniami z moich przeważnie samotnych podróży pieszo i na bambusowym rowerze. Znajdziesz tu opowieści o ludziach, bo to spotkania z nimi napełniają mój plecak bagażem wspomnień. Poprzez te historie próbuję zrozumieć i opisać nasz Piękny Świat.