Francja

Francja – Utrwalić przemijanie

Spójrzcie na dagerotyp paryskiego Boulevard du Temple z 1839 roku. Jest środek dnia, a na […]

Francja – Utrwalić przemijanie

Francja | przemyślenia |

Spójrzcie na dagerotyp paryskiego Boulevard du Temple z 1839 roku. Jest środek dnia, a na ulicy żywej duszy poza pucybutem i jego klientem.

Tak naprawdę tego dnia przed obiektywem L. J. Daguerre’a przewinęło się kilka tysięcy osób. W tłumie być może znalazł się Balzac, który zbierał inspiracje do nowej powieści, albo Chopin spieszył na jakieś spotkanie, a Mickiewicz spacerował ze swoją świeżo poślubioną żoną. Ale tylko pucybut i jego klient zatrzymali się w jednym miejscu, na tyle długo, by ich obecność zarejestrowała miedziana płytka pokryta światłoczułym materiałem. Po innych pozostała pustka. I tak oprócz paryskiego bulwaru udało się utrwalić przemijanie…

Podobne

O mnie

Przede wszystkim jestem włóczykijem, następnie dziennikarką i antropologiem kultury. Założyłam tego bloga, by dzielić się z Tobą wspomnieniami z moich przeważnie samotnych podróży pieszo i na bambusowym rowerze. Znajdziesz tu opowieści o ludziach, bo to spotkania z nimi napełniają mój plecak bagażem wspomnień. Poprzez te historie próbuję zrozumieć i opisać nasz Piękny Świat.