Gwatemala

Jedź ze mną do Gwatemali!

Ruszyły zapisy na moją autorską wyprawę do Gwatemali! Udało się! Moja autorska wyprawa do Gwatemali […]

Jedź ze mną do Gwatemali!

Gwatemala | wyprawa Gwatemala | wyprawy

Ruszyły zapisy na moją autorską wyprawę do Gwatemali!

Udało się! Moja autorska wyprawa do Gwatemali zawisła na stronie Om Tramping Klub. Podczas wyjazdu pokażę Ci świat współczesnych Majów, który opisuję na stronach mojego bloga i nie tylko. Spotkasz się ze współczesnymi Gwatemalczykami, poznasz też ich majańską przeszłość i sprawdzisz co z niej pozostało w sercach.
Ruszamy 16 marca!
A oto program:)

GUATEMAYA – w świecie współczesnych Majów

Słowo GUATEMAYA po raz pierwszy usłyszałam podczas spotkania z Tzutuu B’aktunem Kanem – jedynym z muzyków śpiewającym w języku Sutzujil. To on wprowadził mnie w świat współczesnych majańskich artystów. To on pokazał mi też, że świat Majów nie kończy się na piramidach Tikal i Yaxa oraz Antigua Guatemala. Ten świat żyje i tętni kolorami, które chcę Wam pokazać podczas tej podróży. Na naszej drodze znajdą się ludzie kultury oraz szamani, bo nie sposób na nich nie trafić. Swoje usługi – rytuały oczyszczenia, zaklinania przyszłości odprawiają bowiem codziennie w cieniu świętych piramid.
Nasza trasa zaczyna się i kończy w Ciudad Guatemala – stolicy Gwatemali. Tu zobaczymy czym żyje Gwatemala, zajrzymy do miejsc, gdzie szuka inspiracji gwatemalska bohema artystyczna.
Kolejny dni spędzimy w Antigua Gwatemala – jednym z najpiękniejszych miast Ameryki Łacińskiej – otoczone ze wszystkich stron majestatycznymi wulkanami. Przespacerujemy się uliczkami i sprawdzimy, co kryją w sobie patia kolonialnych kamienic. Zwiedzimy również kilka kościołów i klasztorów obróconych w ruinę przez trzęsienie ziemi w XVIII wieku.
Kilka dni spędzimy nad jeziorem Atitlan, które regularnie jest umieszczane na szczytach list najpiękniejszych jezior świata. Miasteczka nad jego brzegami upodobała sobie bohema artystyczna współczesnej Gwatemali. Tam też znajdują się majańskie miasta i wioski, których mieszkańcy zajęli się produkcją na szeroką skalę rożnego rodzaju dzieł sztuki – obrazów, rzeźb, ceramiki. W miasteczkach wokół jeziora zachowały się również stare, przedchrześcijańskie zwyczaje. Mocno trzyma się kult Maximona. Drewniana figura brodatego mężczyzny co roku w uroczystej procesji w czasie Wielkiego Tygodnia „wprowadza się” do jednego z domów w Santiago Atitlan. Jego właściciel często zmuszony jest rzucić pracę, by zająć się Maximonem. Ten bowiem jest niezwykle absorbujący! Wymaga prywatnego apartamentu, codziennie rano trzeba go ubrać, umyć i znieść z sypialni do pokoju oficjalnego, gdzie już czekają na niego szamani. To właśnie tu przyjmują mieszkańców i odprawiają najróżniejsze rytuały w imieniu Maximona.
Rio Dulce przekonamy się, jak wygląda latynoski raj, w Semuc Champey wykąpiemy się w jeziorach krasowych. Będziemy też się wspinać na najpiękniejsze i najbardziej spektakularne piramidy w Tikal – majańskim mieście z X w. Tutejsze piramidy fani gwiezdnych wojen znają jako Yavin 4. Kolejnym starożytnym miastem na naszej trasie będzie Yaxa. Majowie ulokowali je nad brzegiem malowniczego jeziora w sercu dźungli. Podczas wyprawy  będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach i wycieczkach fakultatywnych.

PLAN WYPRAWY

DZIEŃ 1 i 2
Lądowanie w Ciudad Guatemala i przejazd do hotelu. Zwiedzamy zona 1, czyli najstarszą część stolicy Gwatemali. Obecnie jest ona stopniowo odnawiana na potrzeby turystyki. Spróbujemy przysmaków kuchni gwatemalskiej w Parque Central. Zajrzymy w miejsca, które przyciągają gwatemalską bohemę artystyczną.
DZIEŃ 3 i 4
Przejazd do Antigua Guatemala, jednego z najpiękniejszych miast Ameryki Środkowej. Będziemy odkrywać tajemnice skrywane przez patia tutejszych kolonialnych domów. Wejdziemy do muzeum czekolady, fabryki jadeitu – świętego kamienia majów. Odwiedzimy twórcę kartonowych książek – dziedziny sztuki, która prężnie się rozwija w Ameryce Łacińskiej.
Możliwość fakultatywnej wycieczki na wulkan Pacaya lub na ołtarz San Simona. Jego kult zawiera elementy czarnej magii i jest potępiany przez kościół katolicki.
DZIEŃ 5
Jedziemy do San Andres Itzapa, gdzie spotykamy się z dziećmi z fundacji Nuevo Amanecer. Więcej na temat fundacji przeczytasz pod linkiem: http://www.alepieknyswiat.pl/2017/04/swiat-zmieniaja-niepoprawni-marzyciele.html Powrót na noc do Antigua.
DZIEŃ 6
Całodniowy przejazd do Rio Dulce. Po drodze odwiedzamy Quirigua -miasto wpisane na listę UNESCO. Zatrzymujemy się w hotelu na palach na rzece Dulce.
DZIEŃ 7
Rio Dulce. Chill out w hotelu na palach. Jest kilka opcji spędzenia czasu. Chętni mogą wyprawić się na całodniową wycieczkę do Livingstone, gdzie mieszka społeczność Garifunów. Są to potomkowie niewolników sprowadzonych tu przez Brytyjczyków z Afryki. Garifunowie mają swój własny język, zwyczaje, muzykę. Również architektonicznie Livingstone bardziej przypomina Belize lub przedmieścia Nowego Orleanu niż Gwatemalę. Inną opcją jest wycieczka nad termalny wodospad do finki Paraiso. Wieczorem spróbujemy najlepszej michelady w Ameryce Środkowej i zjemy meksykańską kolację w restauracji hostelowej.
DZIEŃ 8
Przejazd do Flores. Wizyta w prywatnej radiostacji i muzeum na wyspie Santa Barbara. Spacer po mieście.
DZIEŃ 9
Zwiedzamy Tikal – jedno z najpiękniejszych miast wzniesionych przez starożytnych majów. Jego rozkwit przypada na VII – VIII w. n. e., a już w IX w. zostało opuszczone i zarosło dżunglą. Odkryto je ponownie w XVII wieku, ale dopiero sto lat później rozpoczęto jego eksplorację. Miasto zachwyca wspaniałymi piramidami, których szczyty wznoszą się ponad zielony dywan koron drzew. Tikal pojawiło się w… Gwiezdnych Wojnach. Powrót do Flores.
DZIEŃ 10
Zwiedzanie Yaxha, kolejnego majańskiego miasta, które podobnie jak Tikal wyludniło się w IX wieku. Jego mieszkańcy pozostawili po sobie wspaniałe piramidy, z których szczytu widać nie tylko dżunglę, ale też jezioro. Powrót do Flores.
DZIEŃ 11
Transfer do Lanquin. Zakwaterowanie w bambusowych bungalowach, krytych strzechą z liści palmowych.
DZIEŃ 12
Całodniowa wyprawa do jaskiń Semuc Champey oraz krasowych jezior. Zażyjemy kąpieli w ich turkusowych wodach. Po powrocie do hostelu możliwość wykupienia tubingu (czyli spływu na oponie z prowiantem lub browiantem:) Jest również możliwość wykupienia sauny.
DZIEŃ 13
Transfer do San Pedro nad jeziorem Atitlan. Jezioro jest uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie. Otaczają je wulkany a w okolicznych miasteczkach mieszkają majańscy artyści i hipisi. Spacer po mieście, podczas którego zacznę was wprowadzać w świat współczesnego majańskiego rękodzieła, zwyczajów i wierzeń.
DZIEŃ 14
Zwiedzanie miasteczek dookoła Jeziora Atitlan – Panajachel, San Marcos, San Juan, Santiago Atitlan. Skosztujemy kawy z lokalnych plantacji, zajrzymy do sklepów z lokalnymi tkaninami, obejrzymy murale i galerie z majańskim malarstwem. W Santiago Atitlan odwiedzimy dom gdzie „mieszka” Maximon – lokalny święty, nie uznawany przez kościół katolicki. Nad jeziorem Atitlan przygotuj się na zakupy! Powrót do San Pedro.
DZIEŃ 15
Całodniowa wycieczka na jeden z najsłynniejszych bazarów Ameryki Łacińskiej w Chichicastenango. Odwiedzimy również ołtarz Pascual Abaja – kolejnego lokalnego świętego, któremu składają ofiary lokalni szamani. Przy odrobinie szczęścia być może spotkamy prawdziwych szamanów, a jeśli nie, to znajdziemy świeże ślady ich rytuałów! Powrót do San Pedro.
DZIEŃ 16
Przejazd do Antigua, ostatnie zakupy i przygotowanie do podroży. Opcjonalnie – wycieczka na okoliczne wzgórze na ołtarz San Simona – lokalnego świętego, nie uznawanego przez kościół katolicki. Transfer na lotnisko.
DZIEŃ 17
Powrót do Polski
Szczegóły i zapisy na stronie: 
Gloria
Dziecko z fundacji Nuevo Amanecer
Eynard
Antigua

 

Tikal
Maximon
Tikal
Tikal
Michelada nad Rio Dulce
Z talerzem ceviches

  • pdolny

    ale kaszalot

Podobne

O mnie

Przede wszystkim jestem włóczykijem, następnie dziennikarką i antropologiem kultury. Założyłam tego bloga, by pokazać Tobie, że warto marzyć - niekoniecznie o podróżach. I warto spełniać nawet pozornie szalone marzenia, jak to o bambusowym rowerze:) Bo to właśnie dzięki marzeniom świat staje się piękny!