Gwatemala

Jedź ze mną do Gwatemali!

Ruszyły zapisy na moją autorską wyprawę do Gwatemali! Udało się! Moja autorska wyprawa do Gwatemali […]

Jedź ze mną do Gwatemali!

Gwatemala | wyprawa Gwatemala | wyprawy

Ruszyły zapisy na moją autorską wyprawę do Gwatemali!

Udało się! Moja autorska wyprawa do Gwatemali zawisła na stronie Om Tramping Klub. Podczas wyjazdu pokażę Ci świat współczesnych Majów, który opisuję na stronach mojego bloga i nie tylko. Spotkasz się ze współczesnymi Gwatemalczykami, poznasz też ich majańską przeszłość i sprawdzisz co z niej pozostało w sercach.
Ruszamy 28 października!
A oto program:)

Gwatemala – w świecie współczesnych Majów – program Doroty Chojnowskiej

Z czym się kojarzy Gwatemala? Ze światem Majów. Ale ten nie kończy się na piramidach Tikal i Yaxa oraz Antigua Guatemala. Ten świat żyje i tętni kolorami, które chcę Wam pokazać podczas naszej podróży.

Największą atrakcją naszego wyjazdu, która zdarza się raz do roku, będzie Święto Zmarłych. Przeżyjemy je w okolicach Antigua Guatemala. Masz zatem szansę przywieźć bezcenne zdjęcia i bezcenne wspomnienia. W kolejnych dniach, na trasie spotkamy też artystów i szamanów, którzy swoje rytuały oczyszczenia i zaklinania przyszłości odprawiają codziennie w cieniu świętych piramid.

Wyprawa zaczyna się w stolicy, czyli Ciudad de Guatemala. Odwiedzimy malownicze kolonialne miasteczko Antigua Gwatemala oraz zjawiskowe jezioro Atitlan. W otaczających je miasteczkach spotkamy lokalnych twórców sztuki i rękodzieła.

Co jeszcze odkryje przed nami Gwatemala? W Rio Dulce przekonamy się, jak wygląda latynoski raj, będziemy się wspinać na najbardziej spektakularne piramidy w Tikal. Tutejsze piramidy fani gwiezdnych wojen znają jako Yavin 4. Zobaczymy ponadto starożytne miasto Yaxa nad brzegiem jeziora w sercu dżungli. Podczas wyprawy będzie też możliwość wzięcia udziału w warsztatach i wycieczkach fakultatywnych organizowanych przez moich znajomych artystów.

DZIEŃ 1 – przeloty: Polska – Gwatemala
Wylot z Polski i lądowanie w Ciudad Guatemala.

DZIEŃ 2 – Ciudad Guatemala
Zwiedzamy miasto. Odwiedzimy między innymi Centro Historico, poszukamy ulubionych miejsc Che Guevary i Fidela Castro. Dla chętnych wieczorem zorganizujemy warsztaty robienia zeszytów, w których możesz zapisywać swoje gwatemalskie wspomnienia i przemyślenia (ok. 20 $). Warsztaty poprowadzi lokalny artysta i twórca ręcznie robionych książek. Ten nurt jest bardzo popularny w Ameryce Łacińskiej. Podczas samych warsztatów będziemy mieli okazję zobaczyć wnętrze kolonialnego domu oraz pracownię twórcy. Nocleg w Ciudad Guatemala.

DZIEŃ 3 – Antigua Guatemala
Przejazd do Antigua Guatemala – jednego z najpiękniejszych miast Ameryki Łacińskiej. Otaczają je z każdej strony wulkany. Stanowią one dramatyczne tło dla kolonialnych kamienic i… ruin. Miasto założono w 1524 roku, zaraz po wkroczeniu Hiszpanów na tereny dzisiejszej Gwatemali. W zamyśle miała być stolicą Nowej Hiszpanii. Stąd wzniesiono tu imponujące kościoły i klasztory. Niestety budowle te runęły podczas serii tragicznych trzęsień ziemi w XVIII wieku. Wówczas to stolicę przeniesiono do Ciudad de Guatemala. Antigua zaś została opuszczona. Ale nie na długo. Choć ludzie tu wrócili, nie odbudowano jednak budowli sakralnych. Dziś w ich malowniczych ruinach mieszczą się sale koncertowe, hotele czy bazar rękodzieła. Nocleg w Antigua Guatemala.

DZIEŃ 4 – San Andres Itzapa
Jedziemy do San Andres Itzapa, gdzie spotykamy się z dziećmi z fundacji Nuevo Amanecer. Fundacja została założona przez Don Manuela. Spotkamy się z dziećmi, którym fundacja daje szansę na godny start w życie. Być może będziesz mogła/mógł coś im przekazać. Dzieciaki ucieszą się z książek, kolorowanek, kredek, bo brakuje im wszystkiego. W drodze powrotnej odwiedzimy Jocotenango, gdzie zajrzymy do muzeum w zabudowaniach należących do plantacji kawy. Nocleg w Antigua Guatemala.

DZIEŃ 5 – Sumpango
Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej bardzo hucznie obchodzą dzień Zmarłych. Nie inaczej jest w Gwatemali. Tego dnia zobaczymy Festival de barriletes gigantes w Sumpango. Podczas tej uroczystości mieszkańcy Sumpango prezentują olbrzymie latawce. Święto swoją formę zaczerpnęło z… Chin. Zobacz czym różnią się te obchody od Meksykańskich. Powrót na nocleg do Antigua Guatemala.

DZIEŃ 6 – Rio Dulce
Całodniowy przejazd do Rio Dulce. Zatrzymujemy się w hotelu na palach na rzece Dulce.

DZIEŃ 7 – Rio Dulce
Odpoczynek w rajskich klimatach Rio Dulce. Chill out w hotelu na palach. Jest kilka opcji spędzenia czasu. Chętni mogą wyprawić się na całodniową wycieczkę do Livingstone, gdzie mieszka społeczność Garifunów. Są to potomkowie niewolników sprowadzonych tu przez Brytyjczyków z Afryki. Garifunowie mają swój własny język, zwyczaje, muzykę. Również architektonicznie Livingstone bardziej przypomina Belize lub przedmieścia Nowego Orleanu niż Gwatemalę. Inną opcją jest wycieczka nad termalny wodospad do finki Paraiso. Wieczorem spróbujemy najlepszej michelady w Ameryce Środkowej i zjemy meksykańską kolację w restauracji hostelowej. Nocleg w Rio Dulce.

DZIEŃ 8 – Flores
Przejazd do Flores. Malownicze miasteczko znajduje się na wyspie po środku jeziora Peten Itza. Odwiedzimy prywatne muzeum sztuki Mayańskiej i najstarszą prywatną radiostację w Gwatemali na sąsiedniej wyspie Santa Barbara. Nocleg we Flores.

DZIEŃ 9 – Tikal
Zwiedzamy Tikal (ok. 15 $) – jedno z najpiękniejszych miast wzniesionych przez starożytnych Majów. Jego rozkwit przypada na VII-VIII w. n. e., a już w IX w. zostało opuszczone i zarosło dżunglą. Odkryto je ponownie w XVII wieku, ale dopiero sto lat później rozpoczęto jego eksplorację. Miasto zachwyca wspaniałymi piramidami, których szczyty wznoszą się ponad zielony dywan koron drzew. Tikal pojawiło się w… Gwiezdnych Wojnach. Powrót na nocleg do Flores.

DZIEŃ 10 – Yaxha
Zwiedzamy mniej znane miasto Yaxa (ok. 15 $). Podobnie jak Tikal, szczyt swej potęgi osiągnęło w VIII wieku, a sto lat później zostało opuszczone. Jego mieszkańcy pozostawili po sobie wspaniałe piramidy, z których szczytu widać nie tylko dżunglę, ale też jezioro. Powrót na nocleg do Flores.

DZIEŃ 11 – Panajachel
Transfer do Panajachel nad jeziorem Atitlan. Jezioro jest uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie. Otaczają je wulkany a w okolicznych miasteczkach mieszkają majańscy artyści i hipisi. Ta mieszanka jest bardzo inspirująca – widać to na przykład w muralach, które zdobią ściany tutejszych domów. Nocleg w Panajachel.

DZIEŃ 12 – Chichicastenango
Jedziemy do Chichicastenango na jeden z najsłynniejszych bazarów Ameryki Środkowej. Oprócz zakupów będziemy szukać śladów lokalnych szamanów. Poszukamy ołtarzy i przedstawień świetych przed którymi wznoszą modły. Powrót na nocleg do Panajachel.

DZIEŃ 13 – okolice jeziora Atitlan
Zwiedzanie miasteczek dookoła Jeziora Atitlan. Spróbujemy kawy w kawiarence u Marcosa w San Juan Atitlan. Marcos jest również właścicielem plantacji kawy. Dla chętnych Marcos poprowadzi warsztaty kawowe. Zajrzymy do galerii malarstwa oraz sklepów z lokalnym rękodziełem. W Santiago Atitlan odwiedzimy dom, w którym „mieszka” Maximon – lokalny święty, nie uznawany przez kościół katolicki. Dla chętnych – koncert marimby w jednej z lokalnych restauracji. Powrót na nocleg do Panajachel.

DZIEŃ 14 – okolice jeziora Atitlan
Zwiedzamy kolejne miejscowości nad jeziorem Atitlan. Tym razem zajrzymy do najbardziej oświeconej, czyli San Marcos, gdzie znajdują się światowe centra medytacji i naprawy holistycznej. Cokolwiek to znaczy, będzie stanowić okazję do skosztowania gwatemalskich przysmaków w wersji vege. Odwiedzimy też kilka prawdziwych, lokalnych bazarów. Powrót na nocleg do Panajachel.

DZIEŃ 15 – Antigua
Przejazd do Antigua, ostatnie zakupy i przygotowanie do podroży. Opcjonalnie – wycieczka na okoliczne wzgórze na ołtarz San Simona – kolejnego lokalnego świętego, którego nie uznaje kościół katolicki. Nocleg w Antigua.

DZIEŃ 16 – wylot: Gwatemala – Polska
Rano transfer na lotnisko w Ciudad Guatemala. Powrót do Polski.

Gloria
Dziecko z fundacji Nuevo Amanecer
Eynard
Antigua

 

Tikal
Maximon
Tikal
Tikal
Michelada nad Rio Dulce
Z talerzem ceviches

Udostępnij

Podobne

Spodobał Ci się wpis?
Polub nas na Facebooku i pozostańmy w kontakcie:)

Dorota Chojnowska i Selim Saffarini na Warmii

O nas

Warto marzyć - niekoniecznie o podróżach. I warto spełniać nawet pozornie szalone marzenia, jak to nasze o bambusowym rowerze:) Bo to właśnie dzięki marzeniom świat staje się piękny!

Close