Top
  >  O mnie
Borne-sulinowo-tadeusz-wojewodzki-155747

Cześć!

Kim jestem?

Nazywam się Dorota Bronikowska. Jestem włóczykijem, dziennikarką i przewodnikiem turystycznym. Większość moich podróży odbyłam samotnie, bo tak lubię najbardziej. Zbudowałam też kilka bambusowych rowerów. Podczas wyjazdów fotografuję, kiedyś – wszystko co się rusza, obecnie nieco oszczędniej zużywam piksele. Jestem autorką dwóch wystaw fotograficznych – Sen o Saharze i Oman za zamkniętymi drzwiami.

Jak to się zaczęło?

Od czarno-białego zdjęcia Hagia Sophii ze Stambułu w jakimś albumie. Podpis pod zdjęciem wyjaśniał,  że mam oto przed sobą jeden z cudów architektury. Zaczęłam się zastanawiać, z której strony? Może od środka, bo z zewnątrz bryła nie wyglądała interesująco. Szukałam innych zdjęć świątyni, ale na próżno Cóż, trzeba by tam samemu pojechać i sprawdzić. Tylko, że ja wtedy miałam może 7 lat, mieszkałam za żelazną kurtyną i nic nie wskazywało, że ten stan wkrótce się zmieni.

Pierwsza podróż

System padł, kiedy kończyłam podstawówkę. Wtedy mój Tata wyrobił nam paszporty i schował do szuflady. Wciąż bowiem przelicznik złotego do innych walut wypadał mocno niekorzystnie ale nareszcie byliśmy wolni i moje marzenia nabierały znamion realności. W liceum zaczęłam się uczyć angielskiego, żeby na studiach móc zarabiać korepetycjami. I tak po pierwszym roku studiów odłożyłam 300 USD, które z siostrą pojechałyśmy do Turcji.

37

Państw

99999

ludzi

1

Marzenie

Poznawać Świat

Co robię

Fotoobrazy

W magiczny świat zamknięty w kadrach wprowadził mnie mój Tata. Kiedy byłam jeszcze dzieckiem co jakiś czas w łazience aranżował ciemnię. Nigdy nie zapomnę tego momentu, gdy nagle na papierze zaczynał się wyłaniać obraz. Później zaczęłam robić zdjęcia na moim pierwszym własnym aparacie – Smienie. Aparat towarzyszył mi w kolejnych wyjazdach. Pierwsze fotografie były fatalne, ale mimo to wytrwale robiłam zdjęcia. Dziś mam na koncie dwie wystawy fotograficzne, moje zdjęcia możesz zobaczyć i kupić wywołane na płótnie w formie fotoobrazów.

Pokazy i warsztaty

Wędrowanie po świecie nabiera dla mnie pełni swojego sensu, gdy mogę się dzielić z Tobą moimi wspomnieniami. Same opowieści nie byłyby pełne, gdyby nie niosły ze sobą czegoś więcej niż tylko opisu. Bo każdy kierunek, w którym zmierzam dyktuje mi serce. W rozmowach z ludźmi napotkanymi po drodze tak naprawadę spotykam siebie. Przez te wszystkie lata zebrałam spory bagaż doświadczeń, przygód, refleksji  oraz oczywiście zdjęć, które ilustrują opowieści. Bo życie jest podróżą, a pokazy i warsztaty stanowią pretekst by o nim rozmawiać. Przed pandemią występowałam na festiwalach podróżniczych, spotkaniach, w szkołach, bibliotekach, a obecnie spotykam się on-line.

Turystyka

Jeżdżąc samotnie po świecie zbierałam doświadczenia. Każdy nowy kraj to nowy świat, w którym musiałam nauczyc się poruszać. Poznawałam mentalność, sposoby załatwiania spraw niemożliwych i dokonywania cudów:) W pewnym momencie nadszedł czas by wykorzystać tę wiedzę w praktyce. od kilku lat pracuję jako pilot przewodnik ze specjalizacją – Kaukaz. Prowadziłam również grupy do Hiszpanii. Jeśli prowadzisz biuro podróży chętnie nawiążę z Tobą współpracę i poprowadzę Twoje grupy. Państwa, które poznałam najlepiej to Kazachstan, Oman, Rosja, Liban, Gwatemala, Meksyk, Hiszpania, Gruzja, Turcja, ale też inne, o których piszęna blogu. Płynnie mówię po angielsku, hiszpańsku i rosyjsku.