Top
  >    >    >    >    >  Gwatemala

Gwatemala

Przenieś się do świata Majów

Zakochałam się w Gwatemali od pierwszego wejrzenia. Najpierw w jej kolorach, potem w jej zabytkach, na koniec na koniec w ludziach. Przyjechałam to cztery razy i gdybym mogła, nie zastanawiałabym się na chwili, by znowu tam pojechać, bo zostało mi jeszcze kilka miejsc do zobaczenia, ale przede wszystkim bardzo chciałabym się spotkać z moimi gwatemalskimi znajomymi.

Co tu robiłam

Najpierw jeździłam z miejsca na miejsce chicken busami, czyli środkami transportu publicznego. Potem poznałam ludzi i zaczęłam jeździć od domu do domu, przekazywali mnie sobie znajomi znajomych, znajomym znajomych. Poznałam zabytki, najciekawsze miejsca, by zachwycić się ludźmi

Odwiedziłam praktycznie wszystko, co powinien zobaczyć turysta. Stąd z pełną odpowiedzialnością mogę Cię zabrać jako pilot wycieczki. Podczas moich podróży zaprzyjaźniłam się z samą Gwatemalą. Dobrze czuję się wśród Gwatemalczyków.

Miejsca, które musisz zobaczyć

Pierwszy raz wjechałam do Gwatemali przez przypadek. Kręciłam się bowiem po Meksyku i tak się złożyło, że dojechałam bardzo blisko granicy z Belize, skąd jest już „rzut beretem” do Gwatemali. Pomyślałam, ze warto zajrzeć, mimo, że wówczas kraj „cieszył się” bardzo złą sławą. Przecież to właśnie tam, w Tikal, nakręcono moją ulubioną scenę z Gwiezdnych Wojen. Pojechałam.

Tikal
Antigua Guatemala
Ciudad de Guatemala
Yaxha
Santiago de Atitlan
Esquipulas
Quirigua
Coban
Semuc Champey

Kuchnia

Kuchnia Gwatemali nie jest jednoznaczna. jeśli pójdziesz na bazar, znajdziesz tam mięsiste awokado, z których aż się prosi zrobić guacamole. Być może trafisz na sprzedawcę ceviches i się nimi nie zatrujesz. W restauracjach również zjesz przednie potrawy, jednak to co jedzą Gwatemalczycy w domach lub w budkach na ulicy nie jest ani smaczne, ani zdrowe. Podstawę ich diety stanowi kukurydza. Z niej robią tortillas, atole blanco i kilka rzeczy, które są całkiem smaczne. Jednak najczęściej jedzą smażone kurczaki i frytki z majonezem. Pracownicy NGS biją na alarm, prowadzone są różne programy uświadamiające Gwatemalczyków o szkodliwości ich diety. Póki co, na próżno. Gwatemalczycy za często umierają na choroby wieńcowe i cukrzycę…

Tortillas: Podstawa diety. Tortillerias znajdziesz na każdym rogu. Wypieka się w nich placki kukurydziane z maki z jasnej i ciemnej kukurydzy, zwykłe i nadziewane czarną fasolą.

Ceviches Sałatka z owoców morza. Kupisz ją na ulicach, na każdym bazarze. Na twoich oczach mistrz ceremonii sieka małże, krewetki, kalmary, cebulę dodaje kolendrę i zalewa sokiem pomidorowym. Całość jest niesamowicie smaczna. Kiedy jednak weźmiesz pod uwagę, że owoce morza przechowywane są w podróżnych lodówkach, a małże jadą z Hondurasu, wiedząc jaka jest kondycja lokalnych dróg, nie prędkość dostawy daleka jest od prędkości rakiety, to… z każdym kęsem ceviches czujesz się, jakbyś jadł rybę fungu. Ale co cię nie zabije, to cię nie zabije. Warto podjąć ryzyko!

Tamales kształtem przypominają kartacze. Strukturą też. Są to kluski z mąki kukurydzianej nadziewane mięsem lub warzywami i zawinięte w liście bananowca. 

Michelada piwo z magi, sosem Worchester, sokiem z limonki i sokiem pomidorowym. Do smaku dodaje się soli i chili. Wygląda tak jak opis – niezachęcająco, ale jest doskonałe!

Bezpieczeństwo

Gwatemala jest względnie bezpieczna dla turystów. Poruszając się po miejscach turystycznych jak Antigua Guatemala, Flores, Zona Historica w Ciudad de Guatemala czy okolice jeziora Atitlan, możesz doświadczyć najwyżej kradzieży. Jednak jeżdżąc w inne miejsca pytaj się, gdzie kategorycznie nie można się zapuszczać. W Gwatemalai bowiem bardzo aktywni są maras, czyli gangsterzy. Są wyjątkowo brutalni, jednak o ile nie wchodzisz im w drogę i nie wchodzisz na ich rewiry, nic nie powinno się wydarzyć. Maras starej daty rozpoznasz po tatuażach. Choć ostatnio tatuują się również artyści, a sami maras swoje „zdobienia” ukrywają pod odzieżą. Na pewno unikaj kontaktu z osobami, które na ręku mają wytatuowaną pajęczynę lub wyglądają jak zombie-boy.

Co mi się najbardziej podobało w Iranie

Wszystko! Moja miłość do Gwatemali zaczęła się od kolorów – żywych, soczystych na majańskich strojach. Następnie przyszła fascynacja majańską architekturą, czyli piramidami, a następnie współczesną sztuką. Gwatemalczycy są urodzonymi artystami. Po mistrzowsku za pomocą murali przeobrażają smętne ściany w galerie pod gołym niebem. Są wioski słynące z tkactwa, ceramiki, inne z malarstwa czy rzeźby. Przede wszystkim jednak polubiłam samych Gwatemalczyków, za ich serdeczność ale i rezerwę oraz skromność.

Tęsknię za przepięknymi krajobrazami, wulkanami i smakami.

cyjanotypie

dsgzdfhzdhj

Sold Fotoobraz z wystawy Sen o Saharze
Buy for 285,71 
Sold
Buy for 300,00 
Sold Fotoobraz z wystawy Sen o Saharze
Buy for 285,71 

Pamiątki

1
Huipile Bogato zdobione bluzy noszone przez Majanki. Każda wioska ma swój niepowtarzalny wzór
2
Fajas Bogato haftowane pasy.
3
Ceramika Oryginalne naczynia kupisz w San Antonio Atitlan
4
Kawa Gwatemala należy do najwiekszych eksporterów kawy na świecie. Jeszcze kilka lat temu cała produkcja szła na eksport, jednak w ostatnich latach coś się zmieniło. W turystycznych miejscowościach można napić się dobrej, lokalnej kawy. Pamiętaj jednak, że na największych plantacjach do dziś panuje niewolniczy wyzysk. Jest jednak kilka plantacji należących do indiańskich kooperatyw, które są zbyt biedne, by zakupić znaczek Fair Trade, jak to robią najwięksi producenci.
0

Jestem włóczykijem, dziennikarką i antropologiem kultury. Na blogu dzielę się z Tobą wspomnieniami z moich przeważnie samotnych podróży pieszo i na bambusowym rowerze. Znajdziesz tu opowieści o ludziach, miejscach, zwyczajach, sztuce oraz praktyczne informacje.

post a comment