fbpx

Pokazy

Pokazy online i na żywo

W lasach w okolicach trójkąta warmińskiego pod ornetą na warmii

Każda podróż to chwile nieograniczonej wolności. Każda z nich rodziła się z innego pragnienia – a to by nasycić się kolorami albo stanąć na pograniczu religii czy posłuchać muzyki. Zmieniające się krajobrazy stanowią tylko tło do opowieści o spotkanych ludziach, których słowa wciąż drążą moją pamięć i nie pozwalają stanąć w miejscu.

Iran na bambusowym rowerze

Chciałam sobie zbudować miejski, bambusowy rower z koszyczkiem z przodu. Ale jakoś nie miałam odwagi powiedzieć tego Jarkowi Baranowskiemu – konstruktorowi rowerów, który zgodził się zaprojektować mi bambusową ramę i nadzorować budowę. Skoro zdecydowałam się na rower wyprawowy, trzeba było wymyślić kierunek. Padło na Iran. I tak wsiadłam na rower i wyruszyłam w swoją
pierwszą rowerową wyprawę w życiu. Okazało się, że w tym czasie Iran obchodzi swoje najważniejsze święto – aszurę, która upamiętnia klęskę imama Husaina pod Karbalą. Jak wygląda aszura i jakie przygody przeżyłam zobaczysz podczas pokazu! 

 

 

Szkocja na bambusowym rowerze

 

To miała być łatwa i przyjemna przejażdżka z Aberdeen do Kirkwall na Orkadach. Tym razem wybrałam się z moim bambusowym rowerem na poszukiwanie pereł neolitu. Dlaczego akurat na Orkady? Bo  właśnie tam zachowały się niemal idealnym stanie neolityczne wioski, grobowce, kamienne kręgi, a niedawno odkryto imponujące neolityczne sanktuarium. Podczas pokazu opowiem o bajeczne  rajobrazach, wioskach i miastach gdzie nikt, nigdy nie widział Polki, która mieszka w Polsce i zamierza do niej wrócić. Opowiem również, dlaczego w porównaniu do Szkocji, Iran to rowerowa bułka z masłem

Bogowie i szamani – historie z Meksyku

W Meksyku magia czai się na każdym kroku. Raz ma postać szamana, który odprawia rytuały oczyszczenia w centrach wielkich miast. Kiedy indziej jest pięknem przyrody, serdecznością ludzi. Podczas mojej trzymiesięcznej podróży spotkałam potomka ostatniego władcy Azteków, nasyciłam oczy piramidami, odwiedziłam plantacje kawy, zeszłam do dziewiczego cenote i odwiedzałam lokalnych artystów. 

Gwatemala – niezwykłe miejsca, niezwykli ludzie

Gwatemalę odwiedziłam trzy razy. Podczas ostatniego pobytu postanowiłam skupić się tylko I wyłącznie na ludziach. Spotykałam się zatem z ludźmi kultury, pracownikami organizacji społecznych i zwykłymi zjadaczami tortillas. Wśród osób, które Ci przedstawię będzie Magda – właścicielka pierwszego prywatnego radia, Tzutu Kan – jedyny na świecie hiphopowiec śpiewający w Tzutuqjil, Enyard –  twórca książek z kartonu, don Manuel – Indianin, założyciel fundacji wspierajacej edukację dzieci indiańskich z najbiedniejszych rodzin, czy indiańskich malarzy.

Treking w Czeczenii

Rycerze i rozbójnicy – opowieści z  Czeczenii, Osetii i Dagestanu 

Co ma wspólnego pizza z Osetią? Dlaczego Stalin powinien zostać świętym? Jak się porywa kobiety na żony? Skąd naprawdę pochodził Prometeusz? Czym są zamki krwi? Jak dziś wygląda szkoła w  Biesłanie? Odpowiedzi na te pytania poznasz podczas pokazu z północnego Kaukazu. Opowiem również o ludziach, których spotkałam i o przygodach, które przeżyłam podczas swojej włóczęgi po górach  Czeczenii, Dagestanu i Osetii.

 

Bali – Wyspa Bogów

Zapraszam na wyspę, gdzie bogowie czują się jak w raju. Ku ich czci bowiem oficjalnie świętuje się 100 dni w roku i drugie tyle nieoficjalnie. Odwiedzimy świątynię małp, nietoperzy i inne ciekawe miejsca  a wyspie. Dowiemy się, co to są ikaty i batiki. Będziemy też uczestniczyć w obchodach pełni księżyca. 

czeczenia, Dorota Chojnowska w objęciach czeczeńskiego dżygita w tradycyjnym stroju

Donżuani, praktycznie o zalotnikach z Czeczenii, Gruzji, Meksyku i innych czarujących miejsc

Kobiety są kapryśne, a czasem zimne i niedostępne. Niestety, na niewiele im się to zda, bo panowie w różnych częściach świata wypracowali pewnie rytuały, po których topi są najzimniejsze serce i wybranka jednak odda im swą rękę. Zupełnie inne tańce godowe odprawia się wokół turystek. Jak wyglądają i ewentualnie jak się przed nimi schować (tu uwaga – nie zawsze warto, co widać na załączonym obrazku:))? Zapraszam na praktyczny instruktaż, jak wytrzymać z facetami z Gruzji, Iranu, Czeczenii, Dagestanu, Osetii czy Meksyku.

Europa nieznana – perełki spoza utartych szlaków

Europa też potrafi zaskoczyć! Nie deprecjonuj jej uroku tylko dlatego, że jest tak blisko. Podczas wyprawy pokażę Ci Świętego Graala, kosmiczne Miasto Nauki i Kultury, zajrzymy do katedry sera, odwiedzimy Zieloną Wróżkę, czy… porozmawiamy z kobietą, która tańczy z zorzą polarną.

Na nic się nie możesz zdecydować?

Co powiesz zatem na opowieści o najpiękniejszych miejscach w Gruzji, albo w Polsce? Mogę też zabrać Ciebie na marokańską Saharę albo na rower do… Kazachstanu. 

 

Warsztaty

Z wykształcenia jestem antropologiem kultury. Dlatego podczas podróży na świat patrzę przez filtr antropologiczny. Szukam powiązań kulturowych, znaczeń ukrytych miedzy wierszami, przenikania znaczeń i symboli. Podczas warsztatów dzielę się swoją wiedzą i opowiadam jak patrzeć i w pozornie oczywistych obrazkach szukać ukrytych znaczeń. Oto tematy moich warsztatów:

1. Turystyka a neokolonializm na przykładzie Gwatemali
2. Ukryte znaczenia i ukryte historie pamiątek z podróży

W dawnych, dobrych czasach, kiedy ludzie się przytulali, a na klamkach i w powietrzu nie czaił się koronawirus, pilotowałam wycieczki. Kiedy się skończy pandemia z wielką przyjemnością wrócę do tego zajęcia. Moimi ulubionymi kierunkami jest Kaukaz, Kazachstan, Gwatemala, Hiszpania i Meksyk. Przeprowadzę Twoich turystów wszędzie tam, gdzie mówi się po hiszpańsku, rosyjsku lub po angielsku.

 

 

 

Kontakt

Łódż podwodna przed galerią Dariusza Milińskiego Łódż podwodna przed galerią Dariusza Milińskiego

dolorez.florez@gmail.com
tel: 602 643 456

Close