Top
  >  Różności   >  Polska – Pakistan. Muzyka bez granic

Ta muzyka łączy w sobie dwa krańce świata i wiele tradycji.

Już w czwartek (16.06.16) w muzeum Azji i Pacyfiku odbędzie się niezwykły koncert. Na scenie spotkają się Shafqat Ali Khan oraz Karolina Cicha. Wraz z towarzyszącymi im muzykami poprowadzą nas w muzyczną podróż przez Polskę i Pakistan zarejestrowaną na płycie „Poland & Pakistan. Music Without Borders”.
Pomysł na powstanie tego albumu narodził się w… Ambasadzie RP w Islamabadzie. W 2013 roku na terenie placówki dyplomatycznej odbyło się czwarte spotkanie muzyków z Polski i Pakistanu. Tym razem do projektu zaproszono zespół Cicha & Spółka, czyli Katarzynę Cichą oraz towarzyszących jej muzyków Barta Pałygę i Mateusza Szemrajem. Wówczas wiele się o nich mówiło – właśnie wygrali festiwal Nowa Tradycja i wydali płytę „Wieloma językami”, a konkretnie po polsku, litewsku, ukraińsku, rosyjsku, romsku, białorusku, tatarsku w jidisz i esperanto. Wydawało się, że trudno o większe wyzwanie niż płyta w dziewięciu językach polskiego pogranicza. Ale życie lubi podbijać stawkę. Szczególnie, jeśli ma w reku narzędzie w postaci Facebooka. Bo wszystko zaczęło się od kilku…

…wiadomości na Facebooku

– Od pana Sahila Saida. – wspomina Karolina Cicha. – Na początku je zignorowałam.
Na szczęście Sahil się nie poddawał. Kiedy Karolina wreszcie wczytała się w ich treść sprawy potoczyły się bardzo sprawnie. Otóż pan Sahil w imieniu Ambasady RP w Islamabadzie zaprosił zespół Cicha & Spółka do wzięcia udziału w czwartej odsłonie projektu Poland – Pakistan. Music Without Borders. Za każdym razem polscy artyści tworzą płytę z muzykami pakistańskimi.
– Przedstawiono nam trzy kandydatury – wyjaśnia Karolina. – zarazem trzy znakomite nazwiska, dlatego wraz z całym zespołem długo zastanawialiśmy się, kogo ostatecznie zaprosić do muzycznego dialogu.
– Co to znaczy „muzyczny dialog”?
– Szukaliśmy kogoś otwartego na partnerstwo, silnego, wybitnego i mającego największe perspektywy zaistnienia na polskiej scenie. Po kilku dniach klamka zapadła – zaczynają pracę z Shafqatem Ali Khanem, mistrzem muzyki khyal.

Spotkanie

Na nagranie płyty muzycy mieli zaledwie kilka dni. Zatem nie było czasu na długie rozmowy. Od razu przystąpili do pracy, a poznawali nawzajem poprzez muzykę. To wystarczy. Styl gry opowie o człowieku i jego charakterze więcej niż jego słowa. Bo tu nie da się okłamać. Inaczej gra ktoś introwertycznej duszy, a inaczej ekstrawertyk. Nie ukryje swej natury człowiek nieśmiały, ale bardzo prawdopodobne, że to właśnie w muzyce otworzy się bardziej, niż w świece werbalnbym. I to grający z nim artyści zrozumieją go lepiej, bo przekaz idzie gdzieś pięciolinią, pomiędzy nutami.
Koncert na żywo!
I tak po kilku dniach wspólnych nagrań w jednym z pomieszczeń ambasady w Islamabadzie oraz po kilkoma miesiącami pracy nad materiałem powstała płyta „Poland & Pakistan. Music Without Borders”. Od kilku dni można ją kupić w sklepach i na iTunes. A już w czwartek, w muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie odbędzie się pierwszy wspólny koncert w Polsce. Stąd artyści wyruszą w dalszą trasę po Polsce i Europie. Dźwiękami opowiedzą nam o tym, że świat jest niezwykłą mozaiką tradycji, zarówno ten nasz, mały, polski jak i ten wielki, globalny. I o tym, jak pięknie jest łączyć te światy w czasach, gdy przestały istnieć odległości.
Więcej informacji:

post a comment