Top
  >  Włochy   >  Zima w Dolomitach

Nie wiesz dokąd zabrać rodzinę na zimowy wypoczynek? Andalo w Dolomitach Brenta to doskonały wybór!

W Andalo szczególnie chętnie wybierają rodziny z dziećmi. Wiedzą, że na ich pociechy czeka tu moc atrakcji. Dzięki czemu dorośli będą mogli w pełni oddać się zimowemu szaleństwu.

Trasy turystyczne

Jeszcze niedawno Andalo składało się z kilku ulic i 14 gospodarstw. Turystyka całkowicie odmieniła oblicze tego miejsca. W tej chwili mieszka tu na stałe około 1000 mieszkańców, a przewija się kilkakrotnie więcej turystów. Przyciąga ich tu uroda otaczających Andalo Dolomitów Brenta, którą wyróżniło UNESCO wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa. Strome i strzeliste skały można podziwiać podczas wycieczek rowerowych, ale przede wszystkim pieszych. Nieopodal Andalo biegnie bowiem jedna z najpiękniejszych na świecie Via Ferrat – Via delle Bocchette. Przejście tą trasą stanowi jednak pewne wyzwanie. Żeby je podjąć, trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu i sprzęcie. Spora część trasy biegnie powiem półkami skalnymi i po drabinkach umocowanych w skalnej ścianie. Początki via Ferrat mają swoje korzenie w XIX wieku, budowali je wtedy… przemytnicy. Sporo via ferrat zbudowano na potrzeby wojska podczas I Wojny Światowej. Kolejne dobudowano już dla turystów.

Zimowe szaleństwo

Choć w Andalo sezon trwa przez cały rok, prawdziwe tłumy ściągają tu od początku grudnia do końca marca, czyli podczas sezonu narciarskiego. Tutejsze trasy to w sumie 50 km czystej przygody na każdym poziomie umiejętności. Są zatem trasy zjazdowe dla zaawansowanych narciarzy, ale również nartostrady i łączki, gdzie odbywają się zajęcia szkółek i przedszkoli narciarskich. Przygotowano też specjalne szlaki dla amatorów biegówek. Nad jeziorem Molveno, nieopodal Andalo, regularnie organizowane są też wyprawy na rakietach śnieżnych. Głównie przewidziane są dla dzieci, bo najmłodsi cieszą się w stacjach narciarskich Dolomitów Brenta szczególnymi względami!

Zamiast nart

O ile z dorosłymi wszystko jest bardzo proste – wystarczy im śnieg, dobrze utrzymany stok i urozmaicone trasy, to z dziećmi sprawa nie wygląda już tak łatwo. Najmłodsi potrzebują różnorodnych bodźców, by w rozkład dnia nie wkradła im się nuda. Jednym z nich może być szalony zjazd pontonem po usypanej ze śniegu trasie. W Paganella Fun Park przygotowane są specjalne stoki dla pontonów, sanek i… zorby.
Nad jeziorem Molveno, nieopodal Andalo, regularnie prowadzone są animacje dla dzieci. Trudno o bardziej wyszukana scenerię dla wyprawy na rakietach śnieżnych czy nart biegowych. Molveno bowiem to wielokrotny tryumfator konkursu na najpiękniejsze jezioro Włoch i pięciokrotny zdobywca pomarańczowej flagi za krystalicznie czystą wodę.
Zajęcia sportowe dla dzieci prowadzone są również w samych hotelach jak na przykład w Hotelu Dolce Avita Andalo.

Odrobina historii

Pogranicze Włoch i Austrii do spokojnych nigdy nie należało. Stąd też w okolicy zachowało się niemało średniowiecznych zamków. Najpopularniejszym jest zamek Thun z XII wieku, po austriackiej stronie. Nie dość, ze zachował się w stanie zbliżonym do ideału, to jeszcze „wystąpił” w najstarszej panoramie, bezpośredniej przodkini naszej Panoramy Racławickiej. Zamki wznoszą się również po włoskiej stronie. Buonconsiglio, Besene, Ivano – to zaledwie kilka z nich, które warto odwiedzić. W ich wnętrzach mieszczą się przede wszystkim muzea i galerie. Zmotoryzowanym warto polecić wycieczkę nad jezioro Garda. Tam, na południowym brzegu znajduje się prawdziwa perełka – średniowieczne miasteczko Sirmione.

Zdrowe pamiątki

Czy to letni, czy zimowy wypoczynek – koniecznie trzeba sobie przywieźć pamiątkę! W Andalo sprawa z wyborem prezentuje się dziecinnie prosto. Tak jak w Białowieży żubry, tak tu króluje niedźwiedź brunatny. Jeszcze niedawno istniała realna groźba, że zwierzaka będzie można tylko i wyłącznie oglądać na stoiskach z pamiątkami i w herbach Andalo oraz innych miejscowości w okolicy. Na szczęście kilka lat temu w Parco Naturale Adamello Brenta podjęto próbę re-introdukcji tego gatunku. Na razie proces przebiega zgodnie z planem i populacja stale się rozrasta.
Na terenie parku produkuje się też ekologicznie czystą żywność z logo „Qualità Parco” – przede wszystkim sery i miody. Taki upominek ucieszy każdego, kto ceni sobie jakość produktów

Zasłużony relaks

Po szalonym i aktywnym dniu nic tak dobrze nie zrobi jak basen, sauna albo masaż. Wszystko to znajdziesz w strefie Wellness hotelu Dolce Avita Andalo. Tam w centrum Beauty „Le Coccole”, za sprawą rytuałów urodowych, cofniesz czas. Poranek rozpocznij więc od kąpieli, do wyboru masz relaksującą, oczyszczającą, tonizujazą i odżywczo-regenerującą. Po powrocie z nart spróbuj natomiast masażu Zero 1, który przeniesie cię nad morze. A to za sprawą specjalnego stołu, który do 40 sekund tworzy falę opływającą ciało. W ofercie są też masaże tajski i ayurvedyjskie. Warto też zapuścić się do strefy saun. Tam przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki możesz zażyć chromoterapeutycznej kąpieli parowej w pomieszczeniu o ścianach wyłożonych kamieniami szlachetnymi. Sporą popularnością cieszą się też zabiegi olejkami eterycznymi Mary Cohr Paris. W ofercie Beauty „La Coccole” znajdują się również zabiegi dla panów. Jeszcze przed wyjazdem spójrz więc na listę zabiegów i znajdź coś dla siebie. W przestrzeniach centrum wellness nie dość, że się zrelaksujesz, to aż do kolacji zapomnisz o dzieciach. Te bowiem wraz z rówieśnikami i pod okiem wykwalifikowanych opiekunów bawią się w Dziupli Wiewiórki.
Tak, w Andalo słowo „nuda” nie istnieje!

Więcej: Odwiedź Hotel Dolce Avita i zapoznaj się z ofertą dla rodzin.

Hotel Dolce Avita Andalo fot. Mat.pras.
Hotel Dolce Avita Andalo fot. Mat.pras.
Hotel Dolce Avita Andalo fot. Mat.pras.

post a comment