Top
  >  Bez kategorii   >  Pamiątki z podróży – zapraszam na pokaz:)

Już w czwartek po raz pierwszy od ponad roku spotkam się z Tobą na żywo! Porozmawiamy o pamiątkach z podróży

Bardzo się cieszę, że wraca normalność. Po ponad roku zamknięcia (to już tyle czasu minęło), już 9 czerwca w Wolskim Centrum Kultury Otwarta Kolonia na Górczewskiej 15 w Warszawie spotkamy się osobiście! Oczami w oczy, bo twarze niestety ciągle będą musiały pozostać w ukryciu 🙁 Podczas spotkania porozmawiamy o pamiątkach z podróży.

Skarby z różnych stron świata

Pamiątki z podróży to temat rzeka. Kiedy wyjeżdżam z grupami, pytanie „co mamy sobie kupić?” słyszę jeszcze na lotnisku przed wyjazdem. Ja też w podróży spędzam dużo czasu na poszukiwania pamiątek. Poluję na rzeczy ciekawe, w miarę autentyczne i z historią. Na spotkanie w najbliższą środę przyniosę te najciekawsze. Otworzę torbę i niczym ze skrzyni wydobędę moje skarby. Opowiem nie tylko o ich historii, ale jak je znalazłam.

Jak znajdować perełki

Turystyka to potężny przemysł. Czy jedziesz indywidualnie czy na wyjazd zorganizowany stajesz się jego częścią. Bo śpisz w hotelach, bo jesz w barach, bo… kupujesz pamiątki. Większość z nich, takich jak magnety, otwieracze, najprzeróżniejsze breloczki wypełniające stragany w turystycznych miasteczkach pochodzą z Chin. Można jednak wśród nich wyłowić perełki lokalnego rękodzieła. Kupując je wspierasz twórców i ich rodziny. Podpowiem Ci w jaki sposób szukać i na co zwrócić uwagę, sama uczyłam się tej sztuki kilka lat, a ile ciekawych rzeczy w tym czasie przeoczyłam!

Jakie pamiątki z podróży pokażę na spotkaniu?

Pamiątki niezwykłe! Powiem tylko o kilku z nich, bo przecież nie mogę zdradzać wszystkich atrakcji 🙂 Zatem zobaczysz czym różnią się ikaty z Uzbekistanu i Indonezji, z Gwatemali przywiozłam torebki z etnicznego recyclingu, z Dagestanu słynną bizuterię z Kubaczi, a z Gruzji filce. Podpowiem Ci co warto przywieźć z Meksyku, Gruzji, Armenii, Iranu, Syrii, Libanu oraz z… Polski. Z tych miejsc przywiozłam zarówno wyroby artystyczne, jak i przedmioty pozornie brzydkie, codziennego użytku.

Pamiątkowe pułapki

Każdy przemysł, w tym również i turystyczny ma swoje ciemne strony. Nie opowiem Ci banałów o tym, że nie należy kupować przedmiotów zrobionych ze zwierząt pod ochroną, bo o tym każdy wie. W różnych częściach świata sprzedaż pamiątek powiązana jest z mafiami. Wiele przedmiotów wyglądających zwyczajnie wędruje z kraju do kraju razem z narkotykami i bronią. Można je zidentyfikować. Jak? Opowiem.

Zapraszam na kolejne spotkania z cyklu Przez Piękny Świat

To drugie spotkanie w Domu Kultury Wola Otwarta Kolonia. Poprzednie odbyło się on-line, najbliższe i mam nadzieję, że kolejne odbędą się już na żywo i bez masek. Nie będą to klasyczne pokazy, będziemy rozmawiać o fotografowaniu w podróży, o miejscach nieznanych w Polsce i na Świecie, o tym jak podróżować na rowerze.

Tymczasem zapraszam na najbliższy i miło mi będzie, jeśli przyniesiesz najbliższą Twojemu sercu pamiątkę z podroży i powiesz o niej kilka słów.

Comments:

 • 8 listopada 2021

  Dzień dobry
  Czy w przyszłości będą organizowane jeszcze takie spotkania? 🙂

  reply...
   • Grzegorz

    10 listopada 2021

    Po powrocie do Polski w grudniu pozwolę sobie zatem napisać maila 🙂

    reply...

post a comment