Top
  >  Dagestan   >  Dagestan – Ratunku, turyści psują mi żonę!
Kubaczi, Dagestan

Said z Dagestanu chce mieć tradycyjną rodzinę. Jego żona – Sultan powinna rodzić dzieci i wychowywać je spokojnie w domu. Przecież zbudował taką chatę, że na rodzinę wystarczy, a jeszcze mieści się tabun turystów na pierwszym piętrze. No ale z tymi turystami jest problem – sieją ferment i psują mu Sultan.

Przyjeżdżają z dziećmi i żona się uczy, że z bachorem można podróżować. Turyści opowiadają też niepoprawne politycznie rzeczy. Bo nagle małżonka dowiaduje się, że dwu miesięczna podróż po Rosji nie kosztuje 1 miliona rubli.
– A jedyne 100 tysięcy – mówię im podczas wieczornej posiadówki.
– To ja bym wolał kupić nowy samochód – opowiedział Said.
– A ja wolałabym podróżować! – odparowała Sultan i zadecydowała o wspólnej wyprawie do pobliskiej wioski Kubaczi.

Skarb z sąsiedniej wioski

Mnie usadziła na przednim siedzeniu, a sama usadowiła się na tylnym i kontrolowała, czy Said dobrze jedzie. Sultan znała drogę. Urodziła się w aule położonym kilka kilometrów od Kubaczi i nawet kiedyś przejeżdżała przez tę wioska. Ale ani jej tata, ani mama, ani inni mieszkańcy jej aułu nie mieli bladego pojęcia, że w Kubaczi artyści produkują słynne na cały świat srebrne ozdoby w technice „savat”. Na czym ona polega? Srebrne powierzchnie graweruje się w najbardziej wymyślne wzory, a następnie grawerunek wypełniają czarną masą. Na koniec zaś wszystko polerują.

Z tego słynie Dagestan

W ten sposób powstają niezwykle dzieła z których słynie Dagestan. Po które do niewielkiego aułu Kubaczi ściągają ludzie z całego świata.
– Tylko jak my tam cokolwiek tam znajdziemy?
– Nie wiem, zobaczymy.
Wjechaliśmy do Kubaczi. Pusto, ciemno, wszystko zasnuła mgła. I wtedy z tej mgły wyłonił się człowiek.
– Szukacie noclegu?
– Dziś tylko biżuterii.
– Zabierzecie mnie do samochodu, to was poprowadzę.

Sklep wielobranżowy

W ten sposób trafiliśmy do sklepu wielobranżowego. Sklepowa wyjęła spod lady torebkę ze srebrnymi pierścionkami i bransoletami i położyła ka wadze. Jedna z nich, najdroższa, spodobała się Sultan. Ale co za pech – akurat dziś Said nie zabrał ze sobą pieniędzy!
– Nie martw się, już wiecie jak tu dojechać i gdzie szukać noclegu. W przyszłym tygodniu możecie zrobić sobie małą wycieczkę turystyczną. Sultan zaświeciły się oczy, a Said o mało, co nie zabił mnie wzrokiem. Jestem ciekawa, które postawiło na swoim…

Kubaczi, Dagestan
Tak w Kubaczi kupuje się unikalną, wyrabianą tu biżuterię – na wagę, w spożywczym.
Kubaczi, Dagestan
Cmentarz w Kubaczi
Uliczki Kubaczi. Dziś to głównie domy letniskowe. Mieszkańcy przenieśli się do nowych budynków.
Bizuteria z Kubaczi

post a comment