Top
  >  Ukraina   >  Mikheil Saakashvili dostał propozycję objęcia teki wicepremiera Ukrainy

Były prezydent Gruzji – Mikheil Saakashvili dostał propozycję objęcia teki wicepremiera Ukrainy ds. reform

Od kilku dni pojawiały się informacje o kandydaturze byłego prezydenta Gruzji na stanowisko wiceministra ds. reform w rządzie Ukrainy. Dziś na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Mikheil Saakashvili oficjalnie potwierdził tę nominację.

„To dla mnie wielki zaszczyt otrzymać od prezydenta Zełenskiego propozycję objęcia stanowiska wicepremiera rządu Ukrainy ds. reform. Odbyłem również bardzo pouczającą i pomocną rozmowę z premierem Schmigalem, podczas której szczegółowo omówiliśmy wszystkie kwestie związane z moją prawdopodobną pracą w rządzie.

Saakaszwili pisze dalej: „Wspierałem prezydenta Zełenskiego podczas wyborów i w trakcie pełnienia przez niego obowiązków. Pokładam olbrzymią nadzieję w nim i jego ludziach i widzę w nim szansę dla Ukrainy i całego regionu. Przyjmuję tę propozycję i podejmuję decyzję z dużą odpowiedzialnością, ponieważ nie jest to łatwy czas dla kraju. Przed nami bardzo trudny okres zarówno w gospodarce, jak i ogólnie dla kraju. Teraz musimy być odważni w naszych decyzjach i reformach(…). Razem z zespołem prezydenta jestem gotów współpracować ze wszystkimi siłami patriotycznymi w parlamencie Ukrainy i z innymi siłami politycznymi w społeczeństwie, aby Ukraina, z jak najmniejszymi stratami, przeszła przez obecny światowy kryzys gospodarczy i poradziła sobie ze wszystkimi problemami. Mam nadzieję, że będę wiarygodnym członkiem zespołu i przydam się mieszkańcom Ukrainy robiąc coś pożytecznego dla ludzi.

Mam również nadzieję wykorzystać moje międzynarodowe doświadczenie, w tym moje kontakty z międzynarodowymi organizacjami finansowymi, aby wzmocnić prestiż Ukrainy na arenie międzynarodowej i dobrze służyć interesom kraju”.

Jak donoszą media, kandydatura Saakashvilego ma zostać przedstawiona do zatwierdzenia przez parlament Ukrainy już w najbliższy piątek.

Mikheil Saakashvili był prezydentem Gruzji w latach 2004-2013. W tym czasie wprowadził radykalne reformy, dzięki którym zlikwidował korupcję, podjął skuteczną walkę z przestępczością. Jednak jego sukcesy dziedzinie ekonomii budzą do dziś kontrowersje wśród Gruzinów. Jedni widzą w nim wielkiego budowniczego Gruzji, drudzy obwiniają za wysokie bezrobocie i niski poziom życia w kraju.
Po utracie władzy Saakashvili został oskarżony przez nową ekipę o nadużycia i postawiony w stan oskarżenia. Polityk ratował się ucieczką. Schronienie znalazł na terenie USA i Ukrainy. W efekcie został pozbawiony obywatelstwa gruzińskiego i został wydany za nim list gończy, co nie przeszkodziło mu w dalszej politycznej karierze. W 2015 roku został mianowany przez ówczesnego prezydenta Petra Poroshenkę gubernatorem obwodu odeskiego. Rok później popadł w niełaskę – został odwołany ze swego stanowiska i odebrano mu obywatelstwo ukraińskie. Znów musiał uciekać – tym razem schronił się w Polsce. Po zmianie władzy powrócił na Ukrainę.

post a comment